GREAT SOUTHEAST BOOK FESTIVAL NAMES “ALLIGATOR ALLEY”

NEW ORLEANS _ The story of one man’s struggle with his own destiny and the hardest decision of his life is the winner of the 2013 Great Southeast Book Festival.

Rick Robinson’s “Alligator Alley” (Publisher Page/Headline Books) is the story of James Conrad, who is spending his 50th birthday alone in South Florida. He decides to take a drive along the famed Alligator Alley into the depths of the Everglades, ostensibly in search of memories of his great uncle, who left his family to live on a Seminole Indian reservation.

In the course of that exploration, Conrad discovers his small town definition of success may be a ruse.
Robinson’s deft storytelling and vivid imagineering of the region enchanted the judges and won him the grand prize. He and other winners will be honored at a private reception on March 23 in New Orleans.

 

Other winners in the competition:

GENERAL FICTION

WINNER: Alligator Alley – Rick Robinson

RUNNER-UPS:

  • Tomorrow There Will Be Apricots – Jessica Soffer
  • Southern Son: The Saga of Doc Holliday – Victoria Wilcox

HONORABLE MENTIONS:

  • Pittsburg Landing – Robert Burns Clark
  • Pale Rose of England – Sandra Worth
  • When the Lotus Blooms – Kanchana Krishnan Ayyar
  • The Cracked Slipper – Stephanie Alexander
  • Shattered Triangle – William Messenger
  • Rising Sunsets – D.H. Cermeno
  • The Last Gentle Dentist – Oliver Pearl
  • Echoes of Issel - Diann Thornley Read
  • Last Stop Freedom – Ann Nolder Heinz
  • The Long Path – Aaron T. Brownell
  • French Bleu – Caroline Clemens
  • The Final Race – Oliver Chiapco
  • The Oil Man – Leon Puissegur
  • Six of One – Iris Floyd
  • Certainly Sensible – Pamela Woods-Jackson
  • Esoteric – Forrest Boston
  • Tides of Grace: Book 1 of the Grace Sextet – Wledon B. Durham
  • Gor’ko – Mary Jane Cole
  • Secret Blood – Don Stansberry
  • Byron – Robert M. Tucker
  • Stairway to My Heart – Marion Marchetto
  • Paybacks: A Tale of Ponzi Schemes and Families


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY

WINNER: Southern Vapors – Lynn Garson

RUNNER-UP: New Orleans Through the Eyes of a Lover – Constance Adler

HONORABLE MENTIONS:

  • Geronimo – Robert M. Utley
  • Above All Else – Nancy D. Butler
  • Oh Brother – Cliff Fazzolari
  • The High Calling – Alessio C. Salsano
  • The Courtship of Two Doctors – Martha Holoubeck Fitzgeral
  • A Mosaic Heart: Reshaping the Shards of a Shattered Life – Terry Jones-Brady
  • Innocence Denied – Where Is My Hero? – Dr. Pat
  • Flight of a White Dinosaur – James Edward Harris, Jr.
  • First Love – Violeta Barrett


GENERAL NON-FICTION

WINNER: A Road More or Less Traveled – Stephen Otis and Colin Roberts

RUNNERS-UP:

  • Two Winters in a Tipi – Mark Warren
  • Orderly and Humane – R.M. Douglas

HONORABLE MENTIONS:\

  • With and Without Her – Dorothy Foltz-Gray
  • A World Torn Asunder – Marina Giurescu
  • Red Flags for Primary Teachers – Katie Johnson
  • The Long Ride Home – Jeannie Vansickle
  • The Second Chasm – Karen V. Kibler
  • Inform Them, Reform Them, Transform Them – James E. Puckett
  • Adopting in America: The Diary of a Mom in Waiting – Lori Lyons
  • My Last Step Backwards – Tasha Schuh
  • That’s War – William Arthur Sirmon/Brannon William Sirmon


CHILDREN’S BOOKS

WINNER: Have You Filled a Bucket Today? – Carol McCloud and Caryn Butzke

RUNNER-UP: Curio a Shetland Sheepdog Meets The Crow – Jeanette Griver

HONORABLE MENTIONS:

  • Will You Fill My Bucket – Carol McCloud/Karen Wells
  • Angelo the Unappreciated Ant – Barbara Prignano/illustrations by Kalpart
  • Jack and the Giants – Lynn Salsi/illustrated by James Young
  • Do You Know Where You Live? – Haydee Maymi
  • The Journey of Fallen Rock – Bill Merical
  • No-No Nona and No-No Nita – Laura Ogle-Graham
  • Larry and Yuki Go Into Business – W.A. Mitchell


SPIRITUAL

WINNER: The Spirit Within – Paul Pacific

RUNNER-UP: A Change of Habit – Patty Ptak Kogutek

HONORABLE MENTIONS:

  • No Boxing Allowed – Nola Hennessy
  • Love & Impasse – Denise Richard
  • Hope’s Ante – Thom Vines


REGIONAL LITERATURE

WINNER: Water to My Soul – Pamela Bauer Mueller

RUNNER-UP: Lobo – John H. Manhold

HONORABLE MENTIONS:

  • Butterfly Messages – Jamie Elizabeth Tingen
  • Revenge Interrupted – T.L. Tucker


WILD CARD

WINNER: How to Spread Sanity on a Cracker – Jackie Hennessey

RUNNER-UP: A Nobody in a Somebody World – Lorraine H. Brodek

HONORABLE MENTIONS:

  • The Man with Two Shadows – Tristan Black Wolf
  • Michael Valentine: Diary of a Hitman – Reicko Antonio
  • Tesseract 3 AM – V.A. Ebeling
  • The Haunting of Wolfe Haven – Debbie A. Heaton


YOUNG ADULT

WINNER: The Age of Amy: Bonehead Bootcamp – Bruce Edwards

RUNNER-UP: Growing Up with a Bucket Full of Happiness – Carol McCloud/Penny Weber

HONORABLE MENTIONS:

  • Sweetest Taboo – Eva Marquez
  • Untimed – Andy Gavin


PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: The Civil War and American Art – Eleanor Jones Harvey

RUNNER-UP: A Field Guide to the Southeast Coast and Gulf of Mexico – Noble Proctor/Patrick Lynch

 

HOW-TO

WINNER: Electric Living: The Science Behind the Law of Attraction – Kolie Crutcher

RUNNER-UP: The 4-1-1 on Surviving Teenhood – Michele Sfakianos

HONORABLE MENTIONS:

  • GPS Your Best Life – Charmaine Hammond/Debra Kasowski
  • Don’t Buy That Health Insurance Katherine Woodfield
  • From PMS to PMA – Nola Hennessy
  • Educating America: 101 Strategies for Adult Assistants in K-8 Classrooms – Paddy Eger
  • The One-Minute Zillionaire – Lowell T. Christensen
  • Don’t Buy That Health Insurance Katherine Woodfield
  • Shuffleboard, Why Not? John Mataya


NATURE/ANIMALS

WINNER: Living Shells – Charles Rawlings

RUNNER-UP: On Toby’s Terms – Charmaine Hammond

HONORABLE MENTION: The Journey of Fallen Rock – Bill Mercial
 


BUSINESS/TECHNOLOGY

WINNER: Empower Yourself for an Amazing Career – Blanca De La Rosa
RUNNER-UP: Big Wave Surfing – Kenneth Thurber

HONORABLE MENTIONS:

  • Do Not Invent Buggy Whips – Kenneth Thurber
  • Work Toward Reward! – Chia-Li Chien
  • Financial Independence – Agbai Ina Obasi


UNPUBLISHED

WINNER: The Channeler – Trustin Howard

RUNNER-UP: The Dark Side of Money – David Earl Rogers

 

COOKBOOKS

WINNER: Saratoga Grazing – Tricia O’Hara

POETRY

WINNER: You, My Love…a diary in verse – Richard Atwood